Zalecenia dotyczące stosowania

„Wyciągnijcie" Państwo to co najlepsze ze swojego zestawu DAVISA!

Żeby wyciągnąć to co najlepsze w kolumnach Davis Acoustics, proponujemy przestrzegać następujących wskazówek:

Jak podłączyć kolumny?

UWAGA: Przed wykonaniem jakichkolwiek połączeń, zaleca się wyłączyć  z prądu wszystkie urządzenia w swoim sprzęcie Hi-Fi.
Większość dostępnych w naszym katalogu kolumn  oferuje możliwość  podwójnego okablowania.

W rzeczywistości, posiada ona terminal z 4 wtyczkami [dwie są dodatnie (kolor czerwony), które połączyć trzeba z dodatnim biegunem wzmacniacza, a dwie ujemne (czarny lub biały) i do nich należy podłączyć  biegun ujemny wzmacniacza].

Ten terminal pozwala "rozdzielić kolumnę na dwie części": dwa górne zaciski/dwie górne klemy łączą się ze średnim i wysokotonowym głośnikiem. Dwa dolne wejścia natomiast z głośnikami o niskich częstotliwościach.

W przypadku jednego "tradycyjnego" (98% przypadków) okablowania, kolumny podłącza się do wzmacniacza za pomocą pary przewodów.

Wtedy absolutnie należy pamiętać o wpięciu kabli łączących do zacisków tego samego koloru lub zastąpić kabel zwykły okablowaniem audiofila (profesjonalnym). Ale ważne jest, aby utrzymać połączenie elektryczne pomiędzy zaciskami tego samego koloru.

 

W przypadku dwóch przewodów lub podwójnego wzmocnienia, koniecznie uważajmy na każde połączenie elektryczne pomiędzy zaciskami tego samego koloru.

 

Co możemy doradzić w przypadku "zwykłego" okablowania:

a. Zastąpić udostępnione paski przez kawałek gołego drutu.

 

Tymi samymi kablami posługujemy się przy podłączenia głośników do wzmacniacza.

 

b.  Następnie podłączamy  blok terminala po przekątnej (np. "+" na górze a "-" na dole) - takie samo połączenie robimy dla obu głośników.

Jak rozmieścić głośniki w salonie?

W zależności od geometrii pomieszczenia odsłuchowego, rodzaju podłóg i ścian, rozmieszczenia mebli ... - to jest normalne, że wynik dźwięku zależy od rozmieszczenia głośników.

Więc nie będziemy budować nowej ściany, zmieniać podłogi lub przesuwać kominka ..., ale po prostu starajmy się unikać podstawowych błędów podczas rozmieszczenia głośników.

DLA STEREO:

a. Nie przyklejać  kolumn do ściany i nie umieszczać ich w rogu. Chociaż przedni otwór wentylacyjny ułatwia umieszczenie kolumn, zaleca się umieszczenie ich w odległości co najmniej 30 cm od ścian tylnych i bocznych.

b. Prosze spróbować, jeśli to możliwe, umieścić kolumny symetrycznie w stosunku do pokoju i do obszaru odsłuchu. Głośniki powinny być ustawione w tej samej odległości od centrum obszaru odsłuchu.

c. Davis Acoustics do wszystkich modeli kolumn (stereo) dostarcza kolce  i zaleca je stosować. Zwiększają częstotliwość basów i eliminują wibracje, które transmitują kolumny ustawione bezpośrednio na podłodze a które nie są pożądane ..., więc prosimy je wypróbować.

DLA ZESTAWU KINA DOMOWEGO:

Jest bardziej prawdopodobne, że zapytacie Państwo o to jak skonfigurować głośniki do kina domowego! Davis oferuje następujące wzory dla następującego typu kolumn:

- tryb duży (pełna przepustowość !), nawet jeśli macie Państwo subwoofer!
- tryb mały: 80 Hz odcięcia dla modeli " biblioteki " i "Central".

To właśnie w tej granicy mamy najlepsze wyniki słuchania naszego kina domowego w różnych pomieszczeniach. Cięcie na 80 Hz głośników kompaktowych i przekierowania niskich tonów do subwoofera powodują że niskie częstotliwości nie są dyrektywami i możemy się cieszyć wszystkimi informacjami audio. To cięcie zapobiega otrzymywaniu zbyt niskich częstotliwości przez głośniki a tym samym zapewnia lepszą obsługę zasilania.

Jeśli posiadacie Państwo wzmacniacz, który ma mikrofon pomiarowy, nic nie stoi na przeszkodzie zrobić próbę! Tylko proszę pamiętać, aby umieścić mikrofon na środku pokoju i powtórzyć test,  gdy głośniki będą już idealnie dotarte.

PRZEŁOM W PRACY KOLUMN

Co zrobić? To jest pytanie, które pojawia się również bardzo często po zakupie kolumn...
Z biegiem czasu, wszystkie ruchome części głośników „rozluźnią się” i będzie można zobaczyć jak ich mechaniczne właściwości znacząco się zmienią.

Dla specjalistów: głośnik 17 cm, który będzie posiadał nową częstotliwość rezonansową (fs) około 60 Hz, może osiągnąć po kilku godzinach działania na generator częstotliwości, nową wartość FS mniejszą niż 40 Hz!

Jest zatem całkiem normalne, że ton kolumny brzmi trochę "zielono" po jej rozpakowaniu, one po prostu muszą się dotrzeć!

 Dźwięk poprawi się z biegiem czasu, przede wszystkim „ewoluują” głośniki. Niskotonowy otwiera się i uzyskuje znacznie większa głębię, średni też stanie się bardziej otwarty i naturalny a nawet wysokie tony będą słodsze!

 Aby uzyskać te same dźwięki, jakich słuchali Państwo podczas demonstracji w sklepie, wystarczy podłączyć głośniki i zostawić je żeby pracowały! Nic więcej.
W ciągu pierwszych godzin słuchania, nie uzyskacie Państwo dźwięku na niskim poziomie. Zamiast tego, jeśli Państwo chcą "szlifować" swoje kolumny należy umieścić w odtwarzaczu krążki, które mają dobre basy na przyjemnym poziomie głośności (tu również nie przesadzać!).

Prowadzenie (wygrzanie) niektórych modeli może być bardzo długie (setki godzin, czasem i więcej). Należy również pamiętać, że producenci wzmacniaczy, odtwarzaczy CD, a nawet kabli również twierdzą, że przełom przyjdzie po czasie ...